Základní informace o korkových zátkách
Navštivte nás na Facebooku
o společnosti výrobky DIAM informace kontakt
$('#fade').cycle();

Informace o korkových zátkách a výrobcích firmy CORK JANOSA

VÝROBA, SKLADOVÁNÍ, OŠETŘOVÁNÍ A TISK KORKOVÝCH ZÁTEK

Korkové zátky vyrobené a doposud neošetřené mohou být skladovány po téměř neomezenou dobu za předpokladu, že bude zamezeno styku s plísní, nadměrnou vlhkostí nebo suchem a že nebudou vystaveny působení zápachů, které má korek tendenci absorbovat. Před použitím k lahvování, a tedy dodáním klientovi je třeba zátky ošetřit, po tomto ošetření by zátka měla být použita do doby 4-6 měsíců, protože po ošetření dochází k jejímu postupnému tvrdnutí a tím by mohlo dojít při lahvování k jejímu drolení nebo k problémům s vytahovací sílou při otevírání láhve. Zátky obecně mohou být se sraženými hranami (všechny "AGLO" zátky, STERICORK® zátky a některé typy 1+1 zátek) nebo s ostrými hranami, dále mohou být zátky bělené, bělené napůl (obvykle u přírodních zátek) nebo mohou být ponechány v přírodní, tmavé barvě korku. Zátky pro Champagne láhve se používají v přírodní barvě, ostatní zátky se používají většinou bělené.

Ošetření se provádí následující:
- silikonem
- parafínem
- kombinaci parafínu a silikonu

Ošetření slouží k tomu, aby byla zátka poddajnější při lahvování, dobře těsnila a šla následně dobře vytáhnout z láhve. Typ ošetření si volí zákazník na základě svých vlastních zkušeností a preferencí a také na typu používané výroby (pro pasterované výrobky např. nelze použít parafinovanou zátku protože po zahřátí při pasterizaci dochází k odkápnutí parafinu). Nejčastější je ošetření silikonem s teflonovou přísadou. Dalším typem úpravy je potisk na přání zákazníka, popřípadě vypálení textu či loga na konce zátek. Zátky se nejdříve tisknou a potom ošetřují. K potisku musí zákazník dodat podklad, který je u nás přepracován a obvykle v několika variantách předán zákazníkovi, který si může vybrat a nebo návrhy dále upravovat. Potisk je v ceně zátek, pokud se jedná o vypalování, je k ceně třeba připočíst cca 0,10-0,20 Kč za kus zátky. U vypalování je také třeba počítat s delší dobou dodání od objednání asi o 1 týden oproti objednávce, která je pouze tištěna. V průběhu ošetření jsou zátky také zbaveny prachu (1x před tiskem a 1x před vlastním ošetřením) a sterilizovány horkým vzduchem. Veškeré ošetření je volitelné zákazníkem a na ceně výsledného produktu se již neprojeví.

VZORKY

Poté, co zákazník specifikuje zátky, o které má konkrétně zájem (není jich většinou více než 3-5 druhů), je zabezpečena dodávka funkčních, podle specifikace zákazníka čerstvě ošetřených zátek k zákazníkovi na odzkoušení. Obvykle se zátky zkouší tím déle, oč kvalitnější zátky se jedná, doba může být řádově i v měsících. Poté, co zákazník zátky odzkouší v lahvích může začít závěrečné jednání o ceně, potisku, balení, termínech atd. U zátek s plastovou hlavou je zákazníkovi k odzkoušení nabídnuta zátka s korkem přesně podle specifikace zákazníka, ale s hlavou bez loga zákazníka, pouze v jednobarevném plastovém (nejlevnějším) provedení. Poté, co zákazník zátky vyzkouší a odsouhlasí kvalitu, je teprve vyrobena (je-li požadována) hlava dle zákazníkovy specifikace, tj. v barvě a provedení dle přání zákazníka.

BALENÍ KORKOVÝCH ZÁTEK

Zátky jsou baleny v igelitových pytlích od 250 ks do 2000 ks, ve vakuu a ochranné atmosféře SO2. Tyto PVC pytle jsou pak dále uloženy buď v lepenkových kartonech o rozměru 79x40x62 cm (D x Š x V) a celkovém objemu cca 5 ks PE pytlů v kartonu, u zátek "champagne" je to 6 PE pytlů. Dále mohou být PE pytle baleny také ve velkých pletených plastových POP pytlích o rozměru 90x120 cm opět s kapacitou cca 5 ks PE pytlů a obvykle 5-8000 ks zátek celkem. Tyto pytle jsou výhodné pro balení tam, kde je požadováno maximální vytížení přepravního prostředku, který pojme více pytlů než kartonů, a také proto, že obzvláště malí vinaři mohou pak prázdné pytle na něco využít, kdežto u kartonu mají spíše problémy s jejich likvidací. Váha takového kartonu nebo pytle je mezi 20-30kg, podle typu zátek. Na EUR paletu lze naložit 11 kartonů a rozměry takové palety pak budou 120x80x240 cm (D x Š x V). Na běžný typ kamionu lze naložit 33 ks palet. Na menší nákladní vozidlo se na paletu nakládá pouze 8 nebo 9 kartonů kvůli omezení výšky palety, která pak bude mít rozměry 120x80x175 cm (D x Š x V) v případě 8 kartonů a 120x80x197 cm (D x Š x V) v případě 9 ložených kartonů. Ke každému druhu zátky existuje technická specifikace, kde jsou uvedeny mechanické a chemické vlastnosti zátek včetně použitých norem a povolených tolerancí. Ke každé jednotlivé dodávce zátek je vystaven a existuje kontrolní list s výsledky kontrolních měření pro danou konkrétní dodávku.

nahoru

© Cork Janosa s.r.o. | photo © Diam | tvorba www stránek, videoprodukce SKILL production s.r.o. | XHTML 1.0 valid | CSS 2.1 valid